پرگولا چیست؟

پرگولا چیست؟

شاید کمتر کسی اسم پرگولا را شنیده باشد. اگر شما هم این سازه را نمی شناسید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

زیبایی یکی از مهمترین نکات است که هر شخصی تلاش میکند تا آن را در همه ابعاد زندگی خود رعایت کند. یکی از سازه هایی که علاوه بر زیبایی مزایای زیادی مثل جلوگیری از نور آفتاب و بارش باران دارد پرگولا است. این سازه شبیه به آلاچیق اما کاملا متفاوت با آن است.

 

پرگولا چیست؟

پرگولا سازه ای با سقفی مشبک است که بیشتر برای تزئین در ورودی باغ‌ها و یا در مکان‌هایی برای نشستن استفاده می‌شود.

این سازه به تنهایی توانایی جلوگیری از نور آفتاب و باران را ندارد بنابراین پس از ساخت و نصب پرگولا از یک پوشش برای سقف آن و به منظور جلوگیری از نور آفتاب و بارش باران استفاده می‌‌کنند.

کاربرد

این نوع سایبان در فضاهایی استفاده می‌‌شود که از نظر مساحت امکان حرکت را به کاربر بدهد و عموما در ورودی‌ها، قسمتی از تراس‌ها، و بر روی راهروهای باریک که یک طرف آن دیوار می‌‌باشد استفاده می‌شود. این سازه در مناطق گرم و شرجی محبوبیت بیشتری دارد؛ جایی که گیاهانی که روی آن می‌‌رویند سایه مطبوعی را در زیر آن ایجاد می‌‌کنند.

مصالح

در گذشته این سازه را از ستون‌های گچی و آجری می‌ساختند ولی امروزه و در پرگولاهای مدرن از موادی مثل: چوب، فایبرگلاس، آلومینیوم و …. استفاده می‌کنند. البته انتخاب جنس سازه به شرایط آب و هوایی بستگی دارد به عنوان مثال انتخاب فلز برای مصالح این ساه در منطقه مرطوب و پرباران انتخاب مناسبی است ولی انتخاب جنس خوبی از چوب نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

ضمایم و تزئینات

کارکرد مناسب این سازه تاثیر مستقیمی بر انتخاب ضمایم و تزئینات مناسب دارد. اگر این سازه به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد عملا در مقابل تابش نور خورشید و بارش باران بی دفاع خواهد بود. در این سازه می‌توان از پرده‌های توری و یا سقف‌های پارچه ای استفاده کرد و یا اگر به دنبال گیاهان در پرگولا هستین می‌توانید از پیچک استفاده کرد. همچنین در پرگولاهای فلزی می‌توان از شیشه دو جداره استفاده کرد.

پرگولا و طاق بست

این سازه معمولا با طاق بست اشتباه گرفته می‌شود؛ طاق بست‌ها عموما در پارک‌های عمومی و یا باغ‌های خصوصی یافت می‌شوند. طاق بست‌ها عموما با مواد انعطاف پذیر ساخته می‌شوند در حالیکه پرگولا معمولا با چوب ساخته می‌شود.

طاق بست‌ها مستقل برپا می‌شوند وسایل تزئینات ندارد و به عنوان ورودی هم استفاده نمی‌شود. مهمترین تفاوت میان پرگولا و طاق بست در زیبایی معماری است؛ پرگولا عمدتا به عنوان ابزاری برای زیبایی استفاده می‌‌شود ولی طاق بست عمدتا استفاده زیبایی ندارد.

 

گاراژ بدون سقف، آلاچیق، و پرگولا

در بعضی از موارد واژه‌هایی از فرهنگ و زبان دیگری وارد زبان ما شده و با یک معنای متفاوت استفاده می‌‌شود. واژه «پرگولا» نیز از این دست واژه‌ها است. در کشور ما این سازه را با عنوان آلاچیق می‌شناسند در حالی که تفاوت‌های زیادی بین آلاچیق و پرگولا وجود دارد. آلاچیق، گاراژ بدون سقف و پرگولا عمدتا دچار اشتباه می‌‌شوند. آلاچیق فضایی بسته و محصور دارد و سقف آن نیز بسته است؛ برخلاف آن پرگولا دارای سقفی باز دارد که افراد برای تفریح و نیم سایه از آن استفاده می‌‌کنند.

گاراژ بدون سقف از نظر ساختار بسیار شبیه به پرگولا است و اختلاف آن‌ها در کاربر آن است نه ظاهر آن.

——————————————————————————————————————————

برای مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید

کارشناسان ما شما را نسبت به بودجه مورد نظرتان، شما را راهنمایی خواهند کرد.

09121028815 شایسته
09123057936 محمدی

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.