متروپل پاراسول؛ بزرگترین سایبان چوبی جهان

متروپل پاراسول؛ بزرگترین سایبان چوبی جهان

در دنیا شهرهای کوچک توریستی‌ای وجود دارد که ممکن است حتی تا به حال نام آن‌ها را هم نشنیده باشیم. اسپانیا یکی از کشورهایی است که یکی از این شهرها را در خود جای داده است. سِویل (Seville) شهری ساحلی در جنوب غرب اسپانیا است که هزاران جاذبه‌ دیدنی مدرن و تاریخی دارد. یکی از ارزشمند‌ترین سازه‌های جهان در این شهر قرار دارد، متروپل پاراسول (Metropol Parasol) بزرگترین سازۀ چوبی یا همان بزرگترین سایبان جهان است.

علت ساخت متروپل پاراسول

دلیل اصلی ساخت چنین سازۀ زیبایی بازار، مراکز خرید و رستوران های زیاد این منطقه بود که  جمعیت زیادی را به خود جذب می‌کرد و نیاز به وجود سایبان احساس می شد تا افرادی که در حال رفت و آمد بودند، آسیب نبینند. از همین رو تصمیم به ساخت سایبانی برای منطقه گرفتند؛ سایبانی که بعدها به عنوان بزرگترین سایبان چوبی دنیا شناخته شد.

معماری متروپل پاراسول

این سازه از 6 سایبان قارچ مانند در 4 طبقه ساخته شده که ارتفاع هر کدام از آن‌ها به 5/28 متر می‌رسد و به وسیلۀ پل‌های کوتاه و پر پیچ و تاب به هم وصل شده‌اند. همین پیچ و خم پل‌ها باعث شده نتوان ابعاد مشخصی برای آن تعریف کرد اما به طور کلی 70 متر عرض و 150 متر طول دارد. پاراسول به معنی سایبان است که اشاره به ظاهر چتر مانند این پل دارد. در معماری این سازه از درختان فیکوس و بو الهام گرفته شده و در ابتدا قرار بود فقط از چوب ساخته شود اما برای استحکام آن ناچار به استفاده از فلزات هم شدند.

متروپل پاراسول , بزرگ ترین سایبان چوبی جهان , بزرگترین سایبان سازه چوبی جهان

بررسی طبقات متروپل پاراسول:

همانطور که گفتیم این سازه 4 طبقه دارد یک طبقه زیر زمین که موزۀ باستان شناسی The Antiquarium archaeological museum است، طبقه هم سطح خیابان، طبقه میانی و بالاترین طبقه که فضایی آزاد و رو باز است.

بالاترین طبقۀ سازه:

محبوب ترین طبقه که ارتفاع آن از سطح زمین حدود 30 متر است که بازدیدکنندگان برای رسیدن به این طبقه باید مسیری 250 متری را طی کنند و البته افرادی که توانایی پیاده روی ندارند، می‌توانند از آسانسور استفاده کنند. لذت بردن از این طبقه را رستورانی با انواع غذا و نوشیدنی‌های خاص دوچندان می‌کند.

طبقه بالایی متروپل پاراسول , متروپل پاراسول , بزرگ ترین سایبان چوبی جهان , بزرگترین سایبان سازه چوبی جهان

قسمت هم سطح خیابان:

طبقه ای که هم سطح خیابان است با فروشگاه‌ها و مراکز خرید تبدیل به فضایی بازار مانند با مساحت 5000 متر شده است. اولین فروشگاه‌های اطراف متروپل در سال 1842 میلادی شروع به کار کرده‌اند و امروز تبدیل به مراکز خرید بزرگ برای خرید سوغاتی شده‌اند.

طبقۀ میانی :

طبقۀ بالای فروشگاه‌ها که برگزاری مراسم مختلف در این طبقه صورت می‌گیرد. هم‌چنین این طبقه یک سالن آمفی تئاتر بزرگ دارد که جشن‌ها و سخنرانی‌های مختلف را می‌توان آن‌جا برگزار نمود.

متروپل پاراسول , بزرگ ترین سایبان چوبی جهان , بزرگترین سایبان سازه چوبی جهان

زیر زمین متروپل:

پیشنهاد موزه شدن به این دلیل مطرح شد که در هنگام حفاری‎های ابتدایی پاراسول، حدود ۱۰۰ موزاییک و کاشی زیبا و سالم و همینطور اشیاء نفیسی از دوران رومیان و مردمان آفریقایی پیدا شد که بعد از تکمیل موزه در معرض دید عموم قرار گرفت. این موزه یک سالن با مساحت 5000 متر است که با طراحی اجزای چشم نواز مانند پله‌های شیشه‌ای توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند و تابلوهای راهنمای این موزه از طبقۀ هم سطح خیابان شما را به این پله‌های شیشه‌ای می‌رساند.

متروپل پاراسول , بزرگ ترین سایبان چوبی جهان , بزرگترین سایبان سازه چوبی جهان

ساعت بازدید از موزه:

شنبه تا سه شنبه : از ساعت 10 صبح الی 8 شب

یکشنبه و روز‌های تعطیل: 10 صبح تا 2 بعد از ظهر

همچنین هزینه ورودی این موزه تنها 3 یورو می‌باشد.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.