پرده برقی

شاید شما تا به حال با واژه سقف برقی، سایبان برقی و یا کرکره برقی آشنا شده باشید ولی آیا واژه پرده برقی را نیز شنیده‌اید؟ پرده برقی یک سازه پیشرفته و اتومات است که برای مکان‌های لوکس و زیبا طراحی شده است. این سازه نوع خاصی از پرده را شامل نمی‌شود؛ بلکه شما هم می‌توانید در صورت تمایل، پرده مورد نظر خود را اتومات کنید. می‌توانید این سازه را با امکانات متنوعی برای منزل یا محل کار خود داشته باشید. ما در این مطلب با شما درباره این سازه کاربردی و لاکچری و سوالات پیرامون آن صحبت می‌کنیم.

ویژگی‌های پرده برقی

همانطور که اشاره کردیم پرده برقی به یک نوع پرده با جنس خاص اطلاق نمی‌شود، بلکه این سازه پرده‌ای با موتور برقی است که به صورت اتومات باز و بسته می‌شود. اگر مکان مورد نظر شما دارای سیستم هوشمند باشد، خود آن سیستم با کنترل پرده‌های برقی، امکانات زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. برای مثال شما می‌توانید پرده‌های خود را تنظیم کنید که با طلوع آفتاب باز شوند و یا حتی برنامه‌ای با این مضمون که “هر وقت مهمان آمد باز شوند” را به آن بدهید.

پرده برقیبرنامه‌های متنوع و جذابی که ذکر شد، قسمتی از قابلیت‌های این سیستم هوشمند می‌باشد. علاوه بر این قابلیت‌ها شما قادرید پرده برقی را با زدن یک کلید از روی مانیتور و یا یک اپلیکیشن قابل نصب بر روی تلفن همراه باز و بسته نمایید. لمس یک پل از کلیدهای لمسی برنامه‌پذیر، ساعت هوشمند و یا ریموت کنترلی مرکزی خانه نیز می‌تواند همان امکانات یعنی قابلیت باز و بسته کردن پرده اتومات را برای شما به همراه داشته باشد.

برخی گمان می‌کنند که جمع و باز کردن پرده‌های چند بخشی اتاق پذیرایی کاری دشوار بوده و باعث به هم خوردن دکوراسیون منزل می‌شود. به همین سبب ترجیح می‌دهند که آن را ثابت نگه دارند. شما می‌توانید به راحتی با برقی کردن پرده‌های خود، آنها را به طور اتوماتیک باز و بسته کرده و در عین حال  دکوراسیون شما دچار اشکال نگردد.

تصور کنید در زمان استراحت، نور آفتاب به خانه شما تابیده و چشمانتان را آزار می‌دهد. شما به سادگی با استفاده از یک کنترل می‌توانید، پرده‌ها را باز کرده و به استراحت خود ادامه دهید.

انواع پرده‌های اتومات

بعضی از صاحبان خانه هوشمند تصور می‌کنند که با برقی کردن پرده‌های منزل، دامنه انتخابی خود را محدود می‌کنند. اما این تصور درستی نیست، سیستم پرده برقی راه حل مخصوصی برای طیف وسیع و گوناگونی از پرده‌های موجود در بازار را به شما ارائه می‌دهد. شما با استفاده از این سیستم هوشمند، امکان رویت محیط زیبای پشت پنجره خود را دارید.

سیستم‌های متنوعی برای پرده‌های برقی طراحی شده است. برخی از این مدل‌های پرده‌ عبارتند از:

  •       پرده‌های کرکره‌ای که به صورت عمودی باز و بسته می‌شوند.
  •       پرده‌هایی که به صورت سایبانی هستند و به شکل خاصی جمع و باز می‌شوند.
  •       پرده‌هایی که به صورت معمول، از کنار جمع و باز می‌شوند.

پرده برقی

عملکرد پرده هوشمند

کلیه پرده‌های هوشمند یا اتوماتیک باید مجهز به ریل برقی باشند؛ چنانچه در پرده‌های معمولی استفاده از میل پرده الزامی است. در داخل این ریل‌ها تسمه‌هایی وجود دارد که به سبب اتصال با موتور پرده، حرکت پرده را موجب می‌شوند. به عنوان نمونه برای پرده‌های رولی نیاز به موتوری هست که پرده‌ها را به سمت بالا و پایین برده و بر روی لوله اصلی جمع نماید.

در پرده‌هایی که از کنار باز و بسته می‌شوند که در اصطلاح به آنها پرده از کنار بازشو گویند، موتور پرده برقی در کنار قرار داده شده و با فرمان به آن، پرده‌ها باز و بسته می‌شوند. برای پرده‌های دو بخشی و یا والان دار باید از دو موتور استفاده کنید. برخی از پرده‌های اتوماتیک، نه تنها باز و بسته می‌شوند بلکه نور ورودی را نیز تنظیم می‌کنند. بنابراین با کمک سیستم پرده هوشمند شما می‌توانید هر نوع پرده‌ای را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کرده و آن را به راحتی برقی کرده و حرکت دهید.

موتورهای پرده اتوماتیک چگونه عمل می‌کنند؟

موتورهای پرده برقی کنار رو به دو صورت به پرده‌ متصل می‌شوند: موتورهایی که بر روی ریل متصل می‌شوند به کمک تسمه، پرده‌ها را جابجا می‌کنند. مدل دوم به این طریق است که موتور در کنار دیوار متصل شده و با کمک نخ یا سیم بکسل، پرده‌ها را به حرکت در می‌آورد.

این موتورها، قابلیت حرکت انواع پرده‌های پارچه‌ای اعم از سلطنتی و کلاسیک را به دو صورت از وسط باز شونده و یا از کنار بازشونده را دارا هستند. توان‌های این موتورهای کنار رو با هم متفاوت است.

ریموت پرده‌های هوشمند

یکی از روش‌های معمول کنترل پرده‌ برقی استفاده از ریموت است. این ریموت‌ها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. ریموت کنترلی پرده‌های اتومات را می‌توانید یک کاناله تا ۹۹ کاناله تهیه کنید. هر چه تعداد کانال‌های ریموت بیشتر باشد، نشان‌دهنده این است که تعداد موتورهای پرده بیشتری را کنترل می‌کند. به عنوان مثال شما اگر ریموت ۲۰ کاناله را خریداری کنید، می‌توانید به وسیله آن از یک تا ۲۰ موتور پرده را به طور جداگانه یا همزمان جابجا نمایید.

پرده برقی

ریل پرده‌های اتومات

ریل‌ها با توجه به انواع موتورها مختلف هستند: الف- موتورهایی که نقطه اتصال آنها در کنار دیوار است، انواع ریل‌ها را می‌توانند داشته باشند. البته باید بگوییم که بهترین مدل ریل برای این دسته از موتورها، ریل گریبر است. ب- موتورهایی که بر روی ریل‌ها نصب می‌شوند. این ریل‌ها مخصوص هستند. بر روی این ریل‌ها، شیارهایی جهت حرکت تسمه داخل آنها مشخص شده است.

کلام آخر

پرده برقی به عنوان یک سازه مدرن و هوشمند برای راحتی انسان طراحی شده است. به این سازه می‌توانید برنامه‌های مختلفی بدهید؛ مانند اینکه پرده هوشمند در ساعات بخصوصی باز شده و یا بسته شود و یا زمانی که مهمان حضور دارد، باز شود. این تکنولوژی پیشرفته موجب آسایش و راحتی کاربران می‌شود. برخی از مدل‌های‌ این پرده‌ها عبارتند از: کرکره بالا رو، سایبانی و از کنار جمع شو.

توسط این سیستم هوشمند، شما می‌توانید همه نوع پرده را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کرده و آن را برقی کنید. با سیستم پیشرفته پرده اتومات، قادر هستید دکوراسیون مرتبی داشته باشید و پرده‌های خود را به طور مرتب جابجا کنید. برخی از پرده‌های اتوماتیک علاوه بر جابجایی اتومات، دارای تنظیم نور خورشید به داخل محیط نیز می‌باشند. شما می‌توانید پرده‌های هوشمند خود را با فشاردادن یک کلید از مانیتور کامپیوتر خود، حرکت دهید و یا به وسیله ساعت هوشمند خود آن را باز و بسته کنید.