سایبان استادیوم

سایبان استادیوم چیست؟ استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ مزایای استفاده از سایبان ورزشگاه چیست؟

امروزه می‌توان در هر فضای بازی وجود انواع سایبان‌ها را مشاهده کرد. سایبان‌ها در اصل سقف‌های ثابت یا متحرکی هستند که به منظور مقاومت در برابر تابش آفتاب و اشعه‌های آن، آفتاب‌گیری، جلوگیری از رطوبت باران و برف، گرد و خاک، باد و سایر عوامل محیطی برای محافظت از افراد و وسایل استفاده می‌شوند. سایبان در گذشته به شکل سنتی و با استفاده از پارچه و الوارهای چوبی ساخته می‌شد اما امروزه شرکت‌ها و برندهای معتبری هستند که سایبان‌های ثابت، متحرک و نیمه متحرک را به شکلی مدرن و با استفاده از انواع مواد مختلف می‌سازند.

سایبان‌های متحرک خود به دو دسته برقی و مکانیکی تقسیم می‌شوند که نوع برقی آن به یک موتور توبلار مجهز هستند و با استفاده از ریموت کنترلی می‌توان وضعیت آن را تغییر داد در حالی که در نوع مکانیکی با استفاده از یک اهرم می‌توان این تغییر وضعیت را ایجاد کرد. امروزه از انواع سایبان‌ها با اهداف مختلف استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سایبان پارکینگ، سایبان همراه خودرو، سایبان پی‌وی‌سی، سایبان پنجره و سایبان آلاچیقی اشاره کرد.سایبان استادیوم

مزایای سایبان استادیوم

با توجه به محبوبیت ورزش‌های تیمی که در فضای باز انجام می‌شوند امروزه ورزشگاه‌های بسیار زیادی در نقاط مختلف دنیا ساخته می‌شوند و تعداد تماشاگران بی‌شماری به این ورزشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. چون ورزش‌های تیمی معمولاً به صورت دوره‌ای و در چندین مرحله انجام می‌شوند لازم است که رفاه تماشاگران در نظر گرفته شود چرا که در ورزشگاه در فصول مختلف می‌تواند زیر نور خورشید، باران و برف شرایط سختی را برای آنان ایجاد کند. سایبان استادیوم یکی از انواع سایبان‌ها است که با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سایبان‌ها  هم می‌توانند به صورت ثابت و هم متحرک بر روی ورزشگاه نصب شوند. سایبان ورزشگاه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که شامل موارد زیر است.

  • محافظت از تجهیزات ورزشگاه مانند صندلی‌ها، دوربین‌ها، تلویزیون و نمایشگر و سایر تجهیزات ورزشی
  • محافظت از تماشاگران در برابر نور آفتاب، باران و برف
  • ایجاد سایه و خنک کردن دمای ورزشگاه در فصول گرم سال
  • سایبان ورزشگاه باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی خواهد شد
  • افزایش رضایتمندی تماشاگران و جذب تعداد بیشتر آن‌ها برای ورود به ورزشگاه
  • جذب تبلیغات و سودآوری بالا (می‌توان فضای بیرونی سایبان را به شرکت‌های تبلیغاتی اجاره داد)
  • استفاده از نورپردازی‌های متنوع در سایبان ورزشگاه می تواند در افزایش میزان زیبایی ورزشگاه موثر باشد.

سایبان استادیوم معمولاً بیشتر از عناصر فولادی و آلومینیوم برای چهارچوب اصلی استفاده می‌کند و برای کاهش وزن از انواع پارچه‌های مقاوم در برابر نور و عوامل محیطی برای رویه آن استفاده می‌شود.

سایبان استادیوم

هزینه لازم برای سایبان استادیوم

برای برآورد کردن میزان هزینه‌های لازم برای سایبان استادیوم لازم است که به فاکتورهای زیادی توجه شود و نمی‌توان به صورت دقیق مبالغ مشخصی را برای آن عنوان کرد. از جمله مواردی که باید در نظر گرفت می‌توان به مساحت و متراژ ورزشگاه، ثابت یا متحرک بودن سایبان استادیوم، جنس متریال به کار رفته در آن، نوع پارچه یا رویه سایبان و قیمت ارز خارجی با توجه به موادی که استفاده می‌شود و همچنین شرکتی که انجام این کار را به عهده می‌گیرد، اشاره کرد.