سایبان های پرحاشیه

اواخر دهه ۸۰ بود که موج مسقف کردن صحن مکان های زیارتی به ایران رسید و این موج ابتدا به قم رسید. در سال ۸۸ بنا شد، بر اساس تصمیمات تولیت وقت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، صحن عتیق مسقف شود. به این منظور بنا شد از سایبان های چتری مشابه سایبان های چتری مسجد النبی برای این کار استفاده شود.

صحن عتیق یکی از کوچکترین صحن‌های حرم حضرت معصومه است، ابعاد آن ۳۶ * ۳۵ متر است و این چترها قرار بود که ۳۰۰ متر مربع از مساحت این صحن را پوشش دهند.

مهمترین ویژگی این صحن نزدیکی به ضریح مطهر است به گونه ای که فاصله حدودی آن تا ضریح ۲۰ متر است اما به دلیل آنکه این صحن متصل کننده قسمت غربی و شرقی حرم مطهر بود، افراد کمی از فضای این صحن برای نشستن استفاده می کردند. به همین منظور مسئولان و متولیان حرم تصمیم گرفتند تا با مسقف کردن این صحن، آن را به یکی از محل های نشستن زوار نیز تبدیل کنند.

از لحاظ تاریخی نیز این صحن از قدیمی ترین صحن های حرم حضرت معصومه به شمار می رود. این صحن را شاه بیگی همسر شاه اسماعیل صفوی بنا کرد و سایر صحن های حرم بعد از آن در کنار این صحن ساخته شدند.

سرانجام با همه کش و قوس ها اجرای طرح سایبان های حرم به شرکت هیدرولیکی دقایق سپرده شد، در زمان اجرا گفته می شد که این شرکت تنها شرکت آسیایی است که می‌تواند چنین سازه هایی را تولید کند. در نهایت این شرکت در تابستان سال ۱۳۹۰ چهار سایبان چتری ۱۸ متری را افتتاح کرد.

سایبان صحن عتیق

نکات مثبت سایبان چتری صحن عتیق

پارچه سایبان صحن عتیق، فرانسوی بوده و ضد حرارت و ضد آب نیز می باشد. علاوه بر این در طراحی این سیستم از سنسورهای بادی استفاده شده که در شرایط جوی نامناسب و طوفان شدید این سایبان ها به صورت خودکار بسته شوند.

نکته مثبت دیگر این سایبان ها استفاده از سیستم جمع‌آوری آب است که بر روی این چترها نصب شده بود و در زمان بارش نزولات جوی مانند باران  و برف این آب ها را جمع‌آوری می کرد.

نکات منفی سایبان چتری صحن عتیق

در طراحی اجزای جدید در سازه های تاریخی همیشه یکی از مهمترین نکات همنوایی و هارمونی سازه طراحی شده با سایر اجزای محیط تاریخی است. نکته ای که طراحان این سایبان ها از آن غفلت کرده بودند. در حالی که در سایبان های مسجد النبی(ص) این مورد به خوبی رعایت شده بود و از نقوش اسلیمی در طراحی سایبان استفاده شده بود و علاوه بر هارمونی، زیبایی خاصی نیز به این محیط افزوده بود.

نکته دیگر عدم طراحی مناسب با توجه به ویژگی های اقلیمی استان قم است به گونه ای که این چترها قدرت مقاومت در برابر بادهای شدید مقاوم نبودند و به همین دلیل در حدود ۹ ماه از سال عملا بدون استفاده می ماندند.

نکته منفی دیگر طراحی نامناسب موتور سازه بود به گونه ای که این موتور در پایین ستون چتر قرار گرفته بود، در حالی که می شد این موتورها را به زیر زمین برد و فضای کمتری از صحن را اشغال کرد.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*