همه‌ی آن چیزی که لازم است درباره‌ی سایبان کولر بدانید

کولر آبی در فصل تابستان از پر مصرف ترین لوازم برقی است. حالا چه بهتر که در این فصل در مصرف آب و برق هم صرفه جویی کنیم. یکی از بهترین روش ها برای صرفه جویی استفاده از سایبان کولر است. سایبان با جلوگیری از تابش مستقیم نور می‌تواند تاثیر مستقیم در مصرف آب و برق یک کولر آبی یا حتی گازی داشته باشد. حال با ما همراه شوید تا از مزایا و اهمیت استفاده از سایبان برای کولرهای آبی و گازی، انواع سایه بان کولر و جنس آن‌ها چند کلمه‌ای باهم هم‌صحبت شویم.

چرا سایبان کولر آبی؟

من و شما اغلب به دنبال کسب بهترین و بیشترین بازده از وسیله‌ای که تهیه کردیم هستیم. قطعا همین انتظار را از کولر آبی خریداری شده هم داریم. حال اگر بهترین کارایی کولرتان را می‌خواهید حتما یک سایبان برای آن تهیه کنید، زیرا:

 1. سایبان با ایجاد سایه بر روی کولر و قطعات آن از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کرده و از گرم شدن فضای خارجی و قطعات داخلی کولر جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق می‌شود.
 2. طول عمر وسایل و لوازم الکتریکی در فضاهای خنک به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه نور و گرما باعث کاهش عمر قطعات و افزایش استهلاک قطعات می‌شود. سایبان این فضای خنک را برای کولر و اجزای آن فراهم می‌کند.
 3. با افزایش میزان خنکی و کیفیت باد کولر، بازده کاری آن بالا رفته و متقابلا مصرف کننده‌ها زمان کمتری در طول روز از کولر استفاده می‌کنند که این موضوع خود باعث صرفه‌جویی در مصرف برق و همچنین کاهش تبخیر و صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد که این خود از مزایای استفاده از سایبان کولر است.
 4. سایبان برای کولر همانند یک عایق عمل کرده و با جلوگیری از برخورد مستقیم آب و نور با سطح خارجی کولر مانع از زنگ زدن و تغییر رنگ بدنه کولر می‌شود.
 5. با وجود سایبان ایجاد صداهایی مثل برخورد تگرگ، برف و باران با سطح کولر از بین رفته در نتیجه آسایش برای فضای داخلی خانه ایجاد خواهد شد.
 6. سایبان کولر مانع از نشستن برف و باران روی آن شده در نتیجه بدنه آن سالم خواهد ماند.

سایبان کولر

انواع جنس سایبان کولر

 1. ورق‌های پلاستیکی از جنس پلی‌کربنات: این ورق‌ها قابلیت خم شدگی دارد و مانند شیروانی روی کولرهای آبی و کمپرسور کولرهای گازی قرار می‌گیرد. از مزایای این ورق‌ها وزن کم و مقاومت بالا در برابر باد، باران، آفتاب و ساییدگی است.
 2. از جنس درب‌های کرکره‌ای: تیغه‌های آلومنیونی تو خالی هستند و از وزن کمی برخورداراند اما نسبت به دسته اول هزینه بیشتر و گران‌تری دارند.
 3. جنس پارچه‌های برزنتی: از مزیت این پارچه‌ها ضد آب بودن آن‌هاست، اما برای نصب نیاز به چارچوب فلزی برای قرار‌‌گیری پارچه روی آن دارد. در نتیجه هزینه را بالاتر می‌برد.

بهترین جنس سایبان کولر

بنده تا به حال لوازم با اجناس متفاوتی را به عنوان سایبان کولر دیده‌ام. از کارتن و پلاستیک گرفته تا مقوا و صفحه‌های آهنی و سیمانی و یا حتی برزنت و مسلما هر کدام مزایا و معایب به خصوص خود را دارند.

برای مثال برای ساخت یک سایبان با صفحه آهنی یا سیمانی لازم است ابتدا یک چارچوب فلزی ساخته شود که متحمل هزینه بالایی نیز می‌باشد. یا با استفاده از یک پارچه ۲ لایه یو وی (UV) می‌توان تمام نور خورشید را منعکس کرد.

 

سایبان کولر

استفاده از سایبان کولر هزینه چندانی ندارد، اما تاثیرات آن هم باعث کاهش هزینه‌های جانبی دیگر و هم باعث صرفه‌جویی در مصرف ‌‌‌‌‌آب و برق خواهد شد. پس با یک هزینه اندک می‌توان هم طول عمر کولر را بالا برد هم در مصرف منابع تا حد زیادی صرفه‌جویی کرد.

نظر (۱)

 • سعیده مرداد ۱, ۱۳۹۸ در ۷:۴۴ ق٫ظ پاسخ

  مطلب روان، مختصر و جامع بود. ممنون

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*