درختان برگ ریز؛ یک سایبان طبیعی برای بالکن و حیاط

چگونگی استفاده از پوشش گیاهی به عنوان سایبان بالکن طبیعی:

استفاده از پوشش گیاهی از رایج‌ترین و ساده‌ترین راه‌های ایجاد سایه به شکل طبیعی است. گیاهان از لحاظ تبخیر آب و همچنین به وجود آوردن برودت و سرما در یک محیط بسیار موثر است. دلیل خنک بودن سطوحی که با گیاهان پوشیده شده هم همین دلیل است که تبخیر و تعریق سطح برگ خود باعث خنکی می‌شود. از دیگر ویژگی‌های مثبت درختان هدایت کردن باد و حتی جلوگیری از وزش باد‌های شدید است. این روش در مناطقی که وزش باد شدیدتر است بسیار موثرتر خواهد بود. برای مثال در مناطق کویری، روستاهای اطراف آن‌ها در معرض بادهای شدیدی قرار دارند، این روش هم مانند یک سد باد را دفع می‌کند و هم شن و ماسه‌هایی که از سمت کویر به سمت‌ خانه‌ها آمدند را دفع و جلوگیری می‌کنند. این روز‌ها کاشت درختان در کویر به یک روش برای ثابت نگه داشتن شن‌ و ماسه‌های روان تبدیل شده است.

۱٫ کاشت درختان برگ ریز در قسمت جنوبی ساختمان:

درختان برگ ریز نظیر پیچک و مو را عمدتا در بخش جنوبی ساختمان می‌کارند. استفاده از پیچک‌های بالا رونده و گیاهان پوششی در مجاورت ساختمان راهکاری مناسب است تا در فصول گرم با دریافت بخش اعظمی از نور خورشید که به ساختمان می‌تابد برای عمل فتوسنتز مانع از ورود بخش زیادی از نور خورشید به دیواره خارجی ساختمان نیز می‌شود و همچنین با تبخیر و تعریق در سطح برگ‌ها خنکی ایجاد می‌شود. در فصل پاییز و زمستان با ریزش برگ این درختان مانعی در برابر تابش نور خورشید و استفاده از گرما و نور طبیعی در فصول سرد نیستند. در فصول بهار و تابستان با رویش مجدد برگ این درختان می‌توان آن‌ها را به‌عنوان سایبان بالکن طبیعی تلقی کرد، چرا که پوشش برگ آن‌ها مانع از تابش مستقیم خورشید به پنجره‌های جنوبی ساختمان می شود و این مهم ترین اصل در طراحی سایبان بالکن می باشد.

درختان همچنین باعث کاهش گرد و خاک‌‌های اطراف خانه شده و مانند یک فیلتر هوای پاک را به سمت ساختمان راهی می‌کند. در نتیجه‌ی همه‌ی این صحبت‌ها می‌توان گفت که درختان و سایه ‌آن‌ها تاثیر به سزایی در جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در مصرف انرژی‌های مختلف خواهد شد. توصیه می‌شود که کاشت درختان از جانب دیوارهای غربی و یا شرقی باشد و سایه‌ها در این سمت‌ها باشد زیرا هم طلوع و هم غروب آفتاب از سمت شرق و غرب هستند و هم وزش بادها در کشور ایران بیشتر از سمت غرب و شرق می‌باشند.

درختان برگ ریز

۲٫ درختان همیشه سبز سایبان طبیعی بالکن:

درختان همیشه سبز و یا سوزنی شکل مانند کاج و سرو که مورد استفاده آن‌ها بیشتر به عنوان هدایت کننده باد‌های سرد در زمستان است، زیرا این درختان در فصل سرما همانند یک عایق باد عمل کرده و در صورت کاشت آن‌ها در کنار هم به شکل انبوه مثل یک سد عمل کرده و با بادهای سرد زمستانی مقابله می‌کند زیرا برگ این درختان به همان شکل که در فصل بهار و تابستان سبز هستند باقی خواهد ماند و برگ آن‌ها خشک نمی‌شود و بریزد. پس توسط این درختان می‌توان ساختمان را از وزش باد‌های زمستانی در امان نگه داشت و در تابستان از آنها به عنوان سایبان بالکن طبیعی استفاده نمود.

درختان برگ ریز

نمونه ای از استفاده از درختان به عنوان سایبان بالکن طبیعی

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*