سایبان باغ چیست؟

کشور چهار فصل ما ایران، دارای باغ های گسترده ای در سراسر خود است. این باغ ها علاوه بر زیبایی و ویژگی های مثبت ویژگی ها منفی نیز دارند که از مهمترین آن ها می توان به غیر قابل استفاده بودن آنها در فصل های گرم و زیر نور خورشید اشاره کرد. برای حل این مشکل از سایبان باغ استفاده می‌کنیم.

باغ

باغ، پردیس، پالیز یا پارادئزا به فضایی سبز اطلاق می شود که از آن در مصارف کشاورزی و زیبایی استفاده می شود. در دوران هخامنشیان و پس از آن، ایران به عنوان کشوری با تعداد زیادی باغ سرسبز شناخته شده است. امروزه در ایران از باغ هم برای مصارف کشاورزی هم برای اماکن تفریحی استفاده می کنند. اما این مکان پر فایده و زیبا یک مشکل اساسی دارد. در فصل های گرم و زمانی که نور آفتاب در گرم ترین حالت خود قرار دارد؛ عملا فضای سبز و زیبای باغ غیر قابل استفاده است. یکی از ابزارهایی که با کمک به آن این مشکل تا حدودی برطرف شده است؛ سایبان نام دارد.

چه سایبانی برای باغ مناسب است؟

همانطورکه در مقالات دیگر سایت عنوان کردیم؛ سایبان، سقفی ثابت (و یا جمع شونده) است که به قسمت خارجی دیوار ساختمان و به منظور جلوگیری از نور آفتاب نصب می شود. سایبان انواع مختلفی دارد که متناسب با مکان مورد نیاز هر کدام از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع سایبان می توان به سایبان استخر، سایبان چتری، پرگولا و …. اشاره کرد. سایبان هایی مثل سایبان چتری، سقف برقی و یا پرگولا به دلیل ساختار مناسب خود گزینه مناسبی برای سایبان باغ به حساب می‌آیند.

سایبان چتری

سایبان چتری جز پرکاربردترین انواع سایبان است. این نوع سایبان معمولا به صورت هشت ضلعی و یا مربعی در بازار وجود دارند. سایبان چتری به دو نوع پایه کنار و پایه وسط تقسیم می شود. این نوع سایبان برای پوشش محدوده های کوچک استفاده می شود. سایبان چتری می تواند جا به جا شود به همین منظور گزینه مناسبی برای سایبان باغ  بشمار می آید.

پرگولا

پرگولا سازه ای با سقف مشبک است که بیشتر برای تزئین در ورودی باغ ها و یا در مکان هایی برای نشستن استفاده می شود. امروزه پرگولا را از موادی مانند چوب، فایبرگلس و آلومینیوم می سازند در شرایطی که در گذشته برای ساخت این سازه از گچ و آجر استفاده می شد. معمولا در کنار پرگولا از پرده های توری و یا سقف های پارچه ای استفاده می کنند. دلیل استفاده از این ابزار، ساختار خاص پرگولا است که به تنهایی توانایی مقاومت در مقابل نور خورشید و بارش باران و برف را ندارد. به دلیل ساختار جالب این نوع سایبان، گزینه مناسبی برای سایبان باغ به حساب می آید.

سقف برقی

استفاده از سقف برقی در ایران، به دوران قاجاریه باز می گردد. در آن زمان از سازه های سبکی در باغ ها برای ایجاد سایه  استفاده می شد تا مردم در فصل تابستان نیز در باغ ها به خوش گذرانی بپردازند.

اخیرا و امروزه سقف برقی به خاطر ویژگی های منحصر به فرد خود در میان مردم رواج زیادی پیدا کرده است. این سازه نیز به دلیل ویژگی های خوبی که دارد گزینه مناسبی برای سایبان باغ است.

همانطور که گفته شد؛ از انواع مختلفی از سایبان می تواند در باغ ها و به عنوان سایبان باغ استفاده کرد. مهم ترین نکته در انتخاب نو سایبان برای سایبان باغ این است که متناسب به کاربرد و نوع باغ این سایبان را انتخاب کنیم.

————————————————————————————————————————————-

برای مشاوره و خرید انواع سایبان با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۱۰۲۸۸۱۵

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*