اثر نور خورشید روی پوست

تاثیرات نور خورشید بر روی پوست انسان

اکثر افراد زمان زیادی در طول روز را زیر نور آفتاب می‌گذرانند. افرادی که گرما را دوست دارند و  برخی دیگر به علت شغلی که دارند مجبور به ماندن زیر نور خورشید هستند اما تابش مستقیم آفتاب باعث تغییرات زیادی در پوست می‌شود. اگر مجبورید به خاطر موقعیت شغلی زیر نور آفتاب بمانید باید شرایط محیطی نظیر سایبان، کرم ضد آفتاب، لباس مناسب و … را برای خود فراهم کنید.

تاثیرات نور خورشید بر لایه‌های سطحی و عمقی پوست:

مطالعات نشان می‌دهد آفتاب تغییراتی را در سطح ژن‌ها ایجاد می‌کند که منجر به تغییر رفتار سلول‌ها و تضعیف سیستم ایمنی سطح پوست می‌شود احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش می‌یابد .
پوست به عنوان اولین سطح برخوردی نور خورشید ، به مرور در برابر مضرات خورشید مکانیسم دفاعی پیدا می‌کند و شروع به آزاد کردن رنگدانه اصلی پوست (ملانین) می‌کند. ملانین در لایه‌های سطحی پوست جایگزین می‌شود و از نفوذ پرتو‌ها عمق پوست جلوگیری می‌کند. در اثر تابش آفتاب، پوست واکنش دفاعی در غالب تغییراتی زودرس مثل کک و مک  نشان می‌دهد.

در آفتاب سوختگی، به دلیل آزاد شدن بیش از حد ملانین، رنگ پوست تیره می‌شود و هرچه مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی‌تر شود، مدام ملانین جدید ساخته و آزاد می‌شود که منجر به برنزه شدن پوست می‌گردد. ماندن زیر نور آفتاب در بلند‌مدت باعث ایجاد کک و مک دائمی، لکه‌های پوستی بزرگ‌تر و بسیاری از تومورهای خوش‌خیم در سطح پوست می‌شود.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید:

یکی از دغدغه‌های ذهنی افراد به خصوص خانم‌ها داشتن پوست شاداب و شفاف است، اما با بالا رفتن سن، علائمی مانند تیرگی پوست، چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست ظاهر می‌شوند و تابش آفتاب به این روند سرعت می‌دهد. در فصل بهار و تابستان زاویه تابش خورشید تغییر می‌کند و با شدت پیدا کردن نور آفتاب، میزان این اشعه‌هایی که به پوست می‌رسد بیشتر می‌شود.
یکی از بهترین عواملی که از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند، کرم ضدآفتاب است. کرم‌های ضدآفتاب استاندارد، میزان قابل‌توجهی از اشعه را جذب می‌کند یا آن را از سطح پوست منعکس می‌کند و به این صورت اجازه نفوذ اشعه آفتاب را به لایه‌های زیرین نمی‌دهد.
آفتاب را منعکس یا جذب می‌کند و پوست نمی‌دهد. از ایجاد چین و چروک، پیری پوست، سرطان پوست و آفتاب سوختگی پیشگیری می‌کند.

 ویژگی‌های ضد آفتاب خوب:

از ویژگی‌های کرم ضد آفتاب این است که علاوه بر قوام، نوع و میزان قدرتش بالا باشد اما نکته مهم در مورد مصرف ضد آفتاب این است که باید از کرم ضدآفتاب به طور مداوم، به موقع و به میزان کافی به طوری که کاملا سطح بپوشاند، استفاده کرد.
کرم ضدآفتاب باید با پوست سازگاری داشته باشد. بعضی افراد پوست صورتشان چرب است یا جوش و منافذ باز دارد که بهتر است کرم ضدآفتاب کم‌چرب یا فاقد چربی استفاده کنند و بضی دیگر که پوست صورتشان خشک است باید از کرم‌های ضدآفتاب دارای مرطوب کننده استفاده کنند. پوست‌های روشن ضدآفتاب قوی‌تر لازم دارند. کرم ضدآفتاب فقط مختص خانم‌ها نیست، آقایان هم باید از کرم‌های کم‌چرب و بدون رنگ استفاده کنند. زنان باردار و کودکان نیز باید از ضدآفتاب‌هایی که فیلتر شیمیایی ندارند استفاده کنند.

راه‌کارهای دیگر برای محافظت در برابر نور خورشید:

افرادی که تمایل به برنزه کردن دارند باید بدانند که دستگاه سولاریوم هم عوارضی کاملا مشابه آفتاب، دارد که می‌تواند برای سلامت پوست فرد بسیار مضر باشد.
زمانی که در معرض آفتاب قرار گرفته‌اید باید لباس روشن، کلاه لبه‌دار  بپوشید و علاوه بر داشتن تغذیه خوب و سیگار نکشیدن، از ویتامین‌ها که ترکیبات ضد‌ رادیکالی را در اختیار پوست قرار می‌دهند، استفاده کنید تا احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*