خانه هوشمند

اتوماسیون خانگی یا BMS

دنیا روز به روز به سمت هوشمند شدن می‌رود، گوشی‌های هوشمند، ماشین‌های هوشمند، گجت‌هاای هوشمند و حالا خانه‌های هوشمند.  امروزه خانه‌های هوشمند در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و اتوماسیون خانگی روز به روز در حال گسترش است.  این سیستم به دلیل مزایای زیادی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتوماسیون منزل یا BMS :

اتوماسیون خانگی یک فناوری نوظهور و در حال گسترش است. ایده کلی این سیستم این است که کلیه سامانه‌های الکتیکی و الکترونیکی را به گونه ای در یک شبکه به هم متصل کند که از یک رابط مشترک قابل کنترل باشند.

انجمن اتوماسیون خانگی، هوشمند سازی خانه را چنین تعریف می‌کند: فرآیند یا سامانه ای که زمینه بهبودی سبک زندگی فرد را فراهم می‌آورد و خانه را به محلی راحت تر، امن تر و پر بازده تر تبدیل می‌کند.

اگر چه تمامی ‌فناوری‌های لازم برای هوشمند سازی خانه وجود دارد اما به دلیل هزینه‌های نسبتا سنگین و دید بد مصرف کنندگان نسبت به این سیستم مانع گسترش این سیستم شده است.

اتوماسیون خانگی

مزایا

علاوه بر قیمت زیاد این سیستم که جز معایب آن به شمار می‌آید؛ اتوماسیون خانه مزایای بیشماری دارد.

از جمله مزایای این سیستم نگه داری و تعمیر وسایل به صورت فعال و پیش از وقوع اشاره کرد. به عنوان مثال اگر گرمایش خانه شما خراب شود، سامانه به صورت خودکار برای تعمیر کار ایمیل می‌فرستد و اون نیز با صاحب خانه هماهنگ کرده و روزی را برای ملاقات تعیین می‌کند.

از دیگر مزایای این سیستم برقراری امنیت و آسایش است. افراد سالمند و ناتوان می‌توانند در کمال امنیت و آسایش در خانه بمانند و استقلال خود را حفظ کنند.

مهمترین مزیت این سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی است. این خانه با شبکه سازی میان سیستم‌های موجود در خانه و وجود حسگر‌های قوی در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند.

به عنوان مثال این سیستم با توجه به موقعیت شما در خانه لامپ‌های اضافی قسمت بی استفاده خانه را خاموش می‌کند.

 

اتوماسیون خانگی

سایبان و سقف برقی

امکانات زیادی است که که قابلیت اجرا در سیستم اتوماسیون خانگی را دارند: از جمله این امکانات می‌توان به:

روشنایی و نور پردازی

پرده هوشمند

سایبان هوشمند

پارکینگ هوشمند

آبیاری هوشمند

سیستم گرمایش و سرمایش

سیستم هوشمند اعلام نشتی و قطعی گاز

سیستم هوشمند صوت و تصویر

اشاره کرد.

بنا بر نوع کاربری هر ساختمان می‌توان از موارد بالا استفاده کرد.

سایبان هوشمند

در مقالات قبلی سایت اشاره کردیم که سایبان‌ها در دو نوع برقی و دستی وجود دارند. اتصال سایبان برقی یکی از مواردی است که همگام با گسترش اتوماسیون خانه مطرح می‌شود.

مزایای اتصال سایبان برقی به سیستم هوشمند سازی خانه:

  • قابلیت کنترل از راه دور سایبان:

اتصال سایبان به سیستم هوشمند سازی منازل باعث شده تا از هر نقطه از خانه بتوان به تمامی ابزار و لوازم الکتریکی دسترسی داشت که سایبان برقی نیز یکی از این دستگاه‌ها می‌باشد.

  • استفاده از دمای مطبوع:

این اتصال باعث می‌شود در هر زمان سایبان را باز یا بسته کرد تا از هوای مطبوع استفاده کرد

  • زمان بندی کردن :

یکی از مهمترین موضوعاتی که معمولا در سایبان برقی امکان آن وجود ندارد تنظیم کردن زمان برای سایبان است.

اتصال سایبان به سیستم هوشمند سازی این امکان را فراهم کرده تا با زمان دادن به سایبان، این وسیله را در زمان دلخواه به صورت هوشمند باز و بسته کرد.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*